ПАМ'ЯТКА БЕЗПЕКИ В МЕРЕЖІ ІНТЕРНЕТ

Правила роботи в мережі Інтернет

1. Уникайте відвідування підозрілих сайтів та сайтів заспамленими рекламою, що сама постійно випливає.
2. Якщо до вас поштою прийшов файл Word або Excel, навіть від знайомого обличчя, перш ніж відкрити, обов'язково перевірте його на віруси.
3. Якщо прийшло незнайоме вкладення, ні в якому разі не запускайте його, а краще відразу видаліть і очистіть кошик.
4. Ніколи не посилайте нікому свій пароль.
5. Намагайтеся використовувати для паролів набір цифр і букв, що важко запам'ятовується.
6. При спілкуванні в Інтернет не вказуйте незнайомим особам свої особисті дані.
7. Будьте обережними при знайомстві в Інтернет, та уникайте зустрічей із підозрілими особами. Вони можуть бути  фейками та видавати себе за іншу людину. Познайомився в мережі Інтернет і хочеш зустрітися - порадься з дорослим, якому довіряєш.
8. Не всій інформації, яка розміщена в Інтернет, можна вірити.
9. Не залишайте без нагляду комп'ютер з важливими відомостями на екрані
10. Не зберігайте важливі відомості на загальнодоступному комп'ютері.

 

ОБЕРЕЖНО

  • Не всі пишуть правду;
  • Читаєш про себе неправду в Інтернет - повідом про це своїм батькам або опікунам;
  • Запрошують листуватися, грати, обмінюватися - перевір, чи немає підступу;
  • Незаконне копіювання файлів в Інтернеті = злодійство.

 

МОЖНА

  • Використовуй «нік» (вигадане ім'я) у дипломатичному листуванні і переговорах;
  • Поважай іншого користувача;
  • Користуєшся Інтернет-джерелом - роби посилання на нього;

                                                       

Поради з безпеки батькам

• Не забувайте розмовляти з дітьми про їх друзів в Інтернет, про те, чим вони зайняті таким чином, ніби мова йде про друзів в реальному житті. Запитуйте про людей, з якими діти спілкуються за допомогою служб миттєвого обміну повідомленнями, щоб переконатися, що ці люди їм знайомі.

• Привчіть дітей ніколи не видавати особисту інформацію засобами електронної пошти, чатів, систем миттєвого обміну повідомленнями, реєстраційних форм, особистих профілів і при реєстрації на конкурси в Інтернет.

• Привчіть дітей не завантажувати програми невідомого походження. Поясніть їм, що вони можуть випадково завантажити віруси або інше небажане програмне забезпечення.

• Привчіть вашу дитину повідомляти вам про будь-якы загрози або тривоги, пов'язаних з Інтернет. Залишайтеся спокійними та нагадайте своїм дітям, що вони в безпеці, якщо самі розповіли вам, про свої погрози або тривоги. Похваліть їх і порадьте підійти ще раз в подібних випадках.

• Допоможіть їм захиститися від спаму. Навчіть підлітків не відповідати на небажані листи і використовувати спеціальні поштові фільтри.

• Привчіть себе знайомитися з сайтами, які відвідують підлітки.

• Поясніть дітям, що ні в якому разі не можна використовувати Мережу для хуліганства, поширення пліток або погроз іншим людям.

• Обговоріть з підлітками проблеми мережевих азартних ігор і їх можливий ризик.

 

ЗАГАЛЬНІ  ПРАВИЛА

1. Не надсилайте конфіденційну інформацію (номер банківської картки, ПІН-код, паспортні дані) через месенджери соціальних мереж. Листи зі скан документів краще видаляти відразу після відправки або отримання, не треба зберігати їх в пошті.

2. Якщо заходите в соцмережу або пошту з чужого комп'ютера, не забудьте разлогінітися.

3. Вимикайте Wi-Fi, коли ним не користуєтеся. І себе захистите, і заряд батареї заощадите. Обов'язково вимкніть функцію автоматичного підключення до Wi-Fi у вашому телефоні або планшеті.

4. Не довіряйте неперевіреними Wi-Fi-з'єднанням. Найчастіше саме такі мережі зловмисники використовують для крадіжки особистих даних користувачів.

5. Не заходьте в онлайн-банки та інші важливі сервіси через відкриті Wi-Fi-мережі в кафе або на вулиці. Скористайтеся мобільним інтернетом.

6. Пам'ятайте: банки, сервіси та магазини ніколи не розсилають листів з проханням перейти по посилання, змінити свій пароль, ввести номер банківської карти і секретний код підтвердження або повідомити інші особисті дані!

7. Вимкніть Сірі / Алісу на айфоні/андроіді. Швидше за все, ви їй не користуєтеся, а ось шахраї вже навчилися виводити гроші через інтернет-банк голосовими командами.

8. Заведіть кілька адрес електронної пошти: особиста, робоча і розважальна (для підписок і сервісів).

10. Скрізь, де це можливо, включіть двухфакторну аутентифікацію.

11. Регулярно міняйте паролі, оновлюйте браузер і спам-фільтри.

12. Небезпечне посилання може прийти і від зламаного знайомого, тому краще уточніть, що таке він вам надіслав і чи потрібно це відкривати.

13. Не запускайте невідомі файли, особливо з розширенням .exe

14. Уважно перевіряйте адреси посилань, логотипи, текст і відправника повідомлень.

15. Ніколи не відповідайте на спам.

16. Якщо вам в месенджер прийшло прохання від знайомого з проханням терміново вислати грошей, нічого не відправляйте! Спочатку передзвоніть йому і упевніться, що аккаунт не був зламаний зловмисниками.

17. Мінімум особистої інформації:  не публікуйте в мережі домашню адресу, не пишіть, в який час вас не буває вдома, не потрібно описувати свій постійний маршрут,  не хваліться великими покупками і взагалі постарайтеся не афішувати рівень достатку.

18. Регулярно робіть резервні копії даних. Створіть одну основну копію і дві резервні. Збережіть дві копії на різних фізичних носіях, а одну - в хмарному сховищі (Google Диск, Dropbox та інші). Не забувайте бекапіть всі пристрої: смартфони, планшети, комп'ютери / ноутбуки.

19. Щоб ніколи не втрачати гроші на непомітних платежах, не купувати додаткових послуг помилково, завжди читайте правила перед тим, як поставити галочку навпроти чекбокса «згоден» і перейти до оплати.

20. Якщо в секретному питанні ви вказали дівоче прізвище матері, яка зараз є у відкритому доступі на її сторінках у соцмережах, обов'язково поміняйте секретне питання.

21. Не завантажуйте сумнівні програми, але не намагайтеся це робити з невідомих посиланнь. Користуйтеся тільки офіційними магазинами App Store, Google Play і Windows Market.

22. Рада для користувачів Google Chrome, Firefox і Opera: якщо ви часто подорожуєте і виходите в мережу з ноутбука в громадських місцях, встановіть спеціальне розширення для браузера для безпечного виходу в інтернет. Рекомендуємо HTTPS Everywhere від Electronic Frontier Foundation (EFF). За замовчуванням цей плагін забезпечує безпечне з'єднання для Yahoo, eBay, Amazon і деяких інших веб-ресурсів. Ви також можете додати сайти за вашим вибором.

23. Намагайтеся нічого не купувати в соціальних мережах, особливо з передоплатою. Ми взагалі не рекомендуємо переводити гроші на карту фізичних осіб (тобто, коли хтось просто дає вам номер або реквізити своєї картки). Або, якщо вже націлені на купівлю, перевіряйте дату регістрації аккаунту та читайте коментарі, тому що особа може бути шахраєм.

24. Купуючи в інтернет-магазинах, зберігайте здоровий скептицизм. Пам'ятайте: ціна не може бути занадто низькою, тим більше, якщо ви розраховуєте придбати оригінальну продукцію бренду.

25. Вивчіть історію магазину в мережі, перевірте наявність контактів, з'ясуйте, чи можна туди приїхати і познайомитися вживу. Читаючи відгуки, зверніть увагу, щоб вони були різними. Замовні відгуки пишуть люди, яким доводиться робити це багато разів в день, тому такі тексти ніби написані за шаблоном.

26. Подивіться, як на відгуки реагують продавці. Зверніть особливу увагу на негативні: якщо їх відпрацьовують, це хороший знак (причому ситуація повинна бути конкретна, містити номер замовлення і т.п.).

27. Платіть безпечно! Класичний випадок - вас переадресовують на захищену сторінку (адреса починається з «https: //»). Якщо немає, краще не ризикувати. За правилами еквайрингу на сайті продавця повинна бути інформація про те, хто приймає платіж. Прочитайте її і звірте з тим, що написано на наступній сторінці.

28. Заведіть окрему (можна віртуальну) карту для платежів в Інтернет.

29. Якщо для оплати в Інтернет ви користуєтеся своєю звичайною картою, не зберігайте на ній великі суми грошей.

30. Підключіть в своєму банку СМС-інформування про всі операції по картах і рахунках. Так ви зможете швидко помітити, якщо ваша карта буде скомпрометована, і заблокувати її.

31. Сторінки введення конфіденційної інформації будь-якого серйозного сервісу завжди захищені, а дані передаються в зашифрованому вигляді. Адреса сайту повинен починатися з «https: //», поруч з яким намальований закритий замок зеленого кольору.

32. Будьте обережні при спілкуванні в мережі з незнайомими, вони можуть виявитися не тими, за кого себе видають.

33. Випадкових багатомільйонних спадків і невідомих багатих родичів, які просто так хочуть поділитися, не буває.

34. Не робіть репост жалісливих оголошень про милого котика,  який терміново шукає будинок (а в пості - телефон власника або номер карти, куди можна перерахувати гроші на утримання тварини). Велика ймовірність, що це шахраї, які вирішили заробити на жалісливих і довірливих громадянах. Займайтесь благодійністю тільки з перевірених джерел.

35. За посиланням http://www.tcinet.ru/whois/ можна дізнатися, коли був створений сайт. Зловмисники зазвичай створюють сторінки-одноденки, які дуже швидко закривають.

36. Краще не користуватися торрентами: якщо ви завантажуєте нелегальний контент, ви не тільки обманюєте улюбленого автора, а й можете завантажити заражений вірусом файл.

37. Для деяких додатків і сервісів передбачено безкоштовний тестовий період (наприклад, на 2-3 місяці), після чого ви повинні самостійно відключити послугу. Якщо ви цього не зробите, підписка може бути автоматично продовжена і стане платною, а з вказаною при реєстрації картки почнуть списувати гроші.

38. Не беріть участі в акціях з призами, де треба щось оплатити, а потім попросити зробити те ж саме ще кількох людей. Це піраміда!

39. Завжди блокуйте екран комп'ютера, навіть якщо відходите «всього на хвилиночку».